Kubismus v moderním pojetí

19.12.2016

Kubismus bylo avantgardní umělecké hnutí, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Zároveň znamenal i obrovskou změnu v přístupu ke skutečnosti, nejen ve vidění, ale především v práci s realitou. Zobrazovaný předmět byl rozkládán až na nejjednodušší geometrické tvary (především krychle - latinsky cubus), které byly pak pomocí fantazie skládány do obrazu, proto zobrazené předměty působí dojmem, že jsou deformované a objevují se zároveň z několika pohledů. Problém nastal u předmětů, které jsou ve vzájemném vztahu, neboť pak vznikalo mnoho průhledů s neobvyklými úhly pohledu. Potud popis z Wikipedie

Český kubismu se vyvíjel zcela jedinečným způsobem ve velice krátkém období let 1911 až 1914. Míra, s jakou v Čechách ovlivnil užité umění a architekturu, nemá v Evropě obdoby.

Pro mě samotnou je tento umělecký směr velmi okouzlující a všechny ty bláznivé křivky, ať již na budovách, nábytku či obrazech, ve mně probouzejí vzpomínky na dětství, kdy můj svět byl plný různých fantazií a Alenka v říši divů nejoblíbenější pohádkou. A tím je pro mne Kubismus i dnes. Pohádkovým světem, kde si každý najde svou „krychličku“.

O tom, že nejde o mrtvý umělecký směr, svědčí nejen dodnes využívané stavby a budovy – jako Dům U Černé Matky Boží z roku 1912 v Celetné ulici v Praze, kde je vyhlášená kavárna a umístěno muzeum kubismu, ale také moderní bytové doplňky a nábytek, jenž se vyrábí po celém světě.

Pokud jste tedy fandové bláznivých kreací, ale zároveň máte rádi kvalitu a vytříbený styl, zde je trocha inspirace…

Tyto kousky jsou k nalezení a koupi na Haute-living.com. Zatím jsem našla jen tuto firmu z Chicaga, ale věřím, že se mi podaří najít i evropského dodavatele.

Pro české kutily v pojetí alá Ikea ;-)

Nejdražší: žlutá mísa od firmy Mosers a českého designéra Ronyho Plesla, cena na doptání
Nejzajímavější: Plechovka Coca-Coly od Dzmitriho Samala

Fotografie: Pinterest